Výsledek vyhledávání

Jak naše mysl ovlivňuje orgasmus

Ženský orgasmus je věčné téma. Zatímco pro některé ženy nepředstavuje vyvrcholení žádný problém, jiné navštěvují sexuologa, protože nejsou schopny ho dosáhnout. Mít orgasmus není zkrátka žádná samozřejmost, ale do velké míry se můžeme naučit se svým tělem pracovat. Základem je zbavit se psychických bloků a uvolnit mysl.


Pokud jde o představy, náš mozek není schopen rozlišit realitu a fikci. Když si něco představíme, na něco si vzpomeneme nebo si v hlavě přehráváme například nějaký film, tělo reaguje tak, jako by to byla realita. Objeví se emoce a vede to ke stejnému efektu, jako bychom vše prožívali ve skutečnosti. Souvisí s tím třeba i to, že tělo začne vyplavovat stejné hormony, jako v realitě. S tímto faktem pracují psychologové při terapiích, kteří nás skutečně mohou zbavit negativních emocí a myšlenek.

Těžko říci, proč mají některé ženy problém dosáhnout orgasmu a jiné ne. Většina žen se poprvé s vyvrcholením setkala již v dětství, při objevování vlastního těla, masturbaci nebo v období dospívání při pettingu. Tyto zkušenosti vedou vždy k lepšímu poznání sebe sama. Když se naučíte znát své tělo a poznáte, co vám dělá dobře, dosáhnete orgasmu snáze. Své znalosti a zkušenosti pak můžete ještě později okořenit vzpomínkami, fantazií nebo třeba i tím, že si dopřejete tantrickou masáž. Bohužel psychika dokáže hodně a negativní vzpomínky či emoce mohou schopnost dosáhnout orgasmu blokovat. 

Příběh o dětské nevinné hře

Jednou mě například navštívila osmnáctiletá dívka, která přišla se svým přítelem. Když mělo dojít při jejich milování k prvnímu spojení, úplně se zablokovala a došlo u ní ke stažení pochvy (vaginismu), což pohlavní styk znemožnilo. Později na terapii se nám podařilo vyvolat její vzpomínky z doby, kdy jí bylo 5 let. Hráli si s o něco starším chlapcem a dotýkali se vzájemně genitálií, což v ní zanechalo negativní vzpomínky, jako by došlo k jejímu znásilnění. Je naprosto běžné, že na něco z dětství dávno zapomenete a později se vám to v úplně jiné situaci vrátí. Pokud jde o sex, mohou tyto zážitky znemožnit dosažení orgasmu. A tak jsme s mojí klientkou zapracovaly na psychice a dostaly se do momentu, kdy trauma prožívala. Nastavily jsme mozek tak, že se již více necítila za tuto událost zodpovědná a zbavila se pocitu viny. Samozřejmě že to byla práce na více než jedno sezení, ale dívka na konci terapie mohla jít dál a začala žít zdravý sexuální život.

Je také možné, že ženám brání v dosáhnutí orgasmu jejich představy. Po vydání knihy 50 odstínů šedi jsem se těšila na setkání s první ženou, která by mohla říct „ano, měla jsem orgasmus, ale co ta bláznivá, ohromující zkušenost, kterou jsem viděla ve filmu/knížce? “. V tomto případě čtení knihy nebo sledování filmu přináší velmi silné pocity o touze dosáhnout určitého druhu orgasmu, ale není partner, který by se choval podle našeho očekávání. V takovém případě je potřeba, aby žena přepsala své myšlenky a vzpomínky tak, aby si znovu mohla užít reálný sexuální život.

Stejně tak se mohou zablokovat ženy, které na orgasmus příliš myslí. Soustředí se na něj, mají různá očekávání a v jejich snech je všechno perfektní. Jenže v reálném životě při sexu se pak díky svým myšlenkám nedokážou dostatečně uvolnit a nakonec se orgasmu ani nedočkají.

Teoretická nevěra

Jedna moje klientka byla přesvědčena o tom, že je nevěrná svému příteli. Na fyzický akt přitom nedošlo, ale zdálo se jí o sexu s někým jiným. Potřebovala uklidnit, že nejde o nic mimořádného. Zejména v dlouhých vztazích je běžné, že při sexu lidé myslí na jiného partnera. Ve výsledku je to přínosné, protože tyto představy v nás mohou vyvolat mnohem větší vzrušení, což může vést k perfektnímu orgasmu. Klientka neměla problém ani tak v sexuální oblasti, jako spíše se svým morálním nastavením. Když zjistila, že myslet při sexu občas na někoho jiného je běžné, smířila se s tím a už neviděla sama sebe jako zavrženíhodnou nevěrnici.

Je tedy zřejmé, že ženský orgasmus hodně souvisí se stavem psychiky, fantazií a emocemi. Mnohdy se stane, že jsou tyto okolnosti mnohem důležitější než třeba samotný partner, jeho tělo a jeho chování v posteli, nemluvě o jeho technice milování nebo velikosti penisu. Všechno tu hraje důležitou roli, ale ženská psychika je vlastně alfou a omegou celého orgasmu. 

0 komentářů