Výsledek vyhledávání

Četla jsem velkou knihu o vagině

Existuje pár skvělých knih o ženských pohlavních orgánech. Ovšem ne všechny jsou dílem odborníků a ne každá je snadno srozumitelná všem. Zaujala mě kniha dvou gynekoložek s názvem „The V book: a doctor's guide to complete vulvovaginal health“ od Elizabeth G. Stewart a Pauly Spencer z roku 2002. Jde o dílo, které se týká jak fyzických, tak i psychických stránek souvisejících s vaginálním zdravím.


Někdy mě napadá, že by bylo skvělé sednout si jen tak s gynekoložkou a položit jí pár otázek. Zajímalo by mě třeba, co se jí honí hlavou během vyšetřování pacientek, jak vypadají pohlavní orgány různých žen, jak funguje zdravá vagina a co se případně děje, když se objeví nějaká nemoc. Abych řekla pravdu, často jsem se zabývala takovými myšlenkami, ale nikdy jsem neměla šanci se žádného lékaře zeptat. Takže jsem docela ráda, že se mi dostala do rukou taková kniha.

Abyste se nestyděla

Obě autorky jsou gynekoložky a k napsání tohoto díla je vedla myšlenka, že se obvykle ženy cítí rozpačitě, když mají mluvit o problémech souvisejících s vaginou. A nezáleží na tom, z jakých sociálních poměrů či etnika jsou. Mívají zábrany dokonce i tehdy, když mluví s ženou - lékařkou. Právě to byl důvod, proč se autorky rozhodly psát o intimních otázkách, jež bývají pro mnoho lidí tabu.

Kniha se skládá ze tří částí: první je o tom, jak udržet naši vaginu fit a zdravou, druhá část popisuje různé vaginální problémy a jak se s nimi vypořádat, a třetí část rozebírá detailně jednotlivé metody péče. Kniha je napsaná poměrně jednoduše, vtipně a svižně, takže bez problémů porozumíte i těm složitějším otázkám. Je navíc doplněna několika výstižnými ilustracemi.

Kdy navštívit lékaře?

Obvykle řeším, kdy je ten správný čas zajít na gynekologické vyšetření. Potěšilo mě, že v knize autorky potvrdily, že je to běžná pochybnost mnoha žen. V první řadě je důležité, abyste zrovna neměla menstruaci, protože přítomnost krve by mohla komplikovat vyšetření. Navíc může nakonec ovlivnit některé výsledky (například nelze správně změřit vaginální pH, protože tyto hodnoty jsou vždy během menstruace vyšší než normální pH 3.5 - 4.5). Před samotným vyšetřením byste měla vynechat sex a sprchování, a ještě důležitější je navštívit lékaře až tehdy, když přestanete používat jakékoliv vaginální krémy a čípky. Opět totiž zkreslují váš zdravotní stav. Odbornice jsou toho názoru, že by vás stejně požádaly, abyste přišla později.

Jste citlivější vůči svému pachu

Jak často jsem se styděla za svou vůni „tam dole“. Obávala jsem se, aby nebyla příliš silná nebo nepříjemná. Ale tím si asi projde většina žen. Věděla jste, že ženy jsou citlivější na svůj vlastní pach než jejich okolí? G. Stewart mluví o tom, že většina žen se hodně obává své přirozené vůně, takže si před gynekologickou prohlídkou raději dá sprchu. A právě to může být podle lékařky někdy na škodu. Mnohdy je to právě pach, který může signalizovat nějaký zdravotní problém. Takže můžete být v klidu jako já. Lékaři dokonce neřeší ani vaše ochlupení. Naopak jsou nejradši, když je vaše vagina v co nejpřirozenějším stavu. Jedině tak totiž může gynekolog dokonale posoudit váš zdravotní stav.

Dost možná jste si také všimla, že jsou vaše bradavky a stydké pysky o odstín tmavší než zbytek vašeho těla. Pamatuji si na svoji kamarádku z vysoké, která tenhle problém dost řešila. Ale není důvod se nad tím pozastavovat. Jde totiž jen o přirozený výsledek působení hormonů. Estrogen totiž v pubertě zvyšuje ukládání melaninu. Pokud však takové ztmavnutí přijde až v dospělosti, měla byste raději navštívit lékaře. Může to být totiž průvodním znakem diabetu druhého typu.

Autorky ve své knize sdílejí spoustu dalších užitečných informací. A víte, co je nejlepší? Že se už po přečtení jejich díla necítím jako mimozemšťan. Mám teď ponětí o tom, jak věci fungují, a jsem přesvědčená o tom, že lékař vás nehodlá hodnotit, ale léčit. „Jsem ráda, když mi pacientky otevřeně povědí všechno o svých problémech. To mne zaměstná natolik, že ani nepomyslím na to, že bych je soudila, i kdyby spaly každý den s někým jiným, anebo úplně zapomněly používat kondomy. Můj hlavní úkol je pomoci jim být opět zdravé a to je vše,“ uzavírá Elizabeth G. Stewart jednu z kapitol.

The V book od Elizabeth G. Stewart a Pauly Spencer

0 komentářů