Výsledek vyhledávání

Intimní proměny v průběhu života

Během let se naše tělo mění a vagina není výjimkou. V různých etapách života prochází změnami, o kterých je dobré vědět předem. Pak je můžete přijmout a mít se ráda taková, jaká jste. Pojďme se podívat na proměny vašich intimních partií v průběhu let.


V dospívání

Puberta je obdobím, které lze s trochou nadsázky přirovnat k jízdě na horské dráze. Pohlavní hormony (estrogeny) způsobí rychlý vývoj pohlavních orgánů. Stydké pysky i bradavky ztmavnou, objeví se pubické ochlupení a dívka je v tomto věku po fyzické stránce připravena na zahájení intimního života. S prvním pohlavním stykem tak přichází o pověstný věneček, ovšem v této souvislosti je zajímavé vědět, že ne všechny dívky panenskou blánu mají. První sex znamená v životě ženy každopádně velkou změnu, která nemusí být nutně spojena s bolestí. Ta bývá podle odborníků totiž důsledkem psychického napětí a obav.

Když je vám dvacet…

Puberta je konečně za vámi a všechny orgány jsou vyvinuté, možná až na jednu výjimku, a tou jsou velké stydké pysky. V případě mnoha mladých žen jsou obvykle užší a menší. Ale nemusíte se znepokojovat. S přibývajícím věkem se bude do těchto partií ukládat tuk a časem se zvětší a budou plnější. Spousta žen není spokojena se vzhledem svého těla a vagina není bohužel výjimkou. A co nám nejvíce vadí a čeho se v souvislosti s pohlavními orgány nejvíce obáváme? Ve Švédsku nedávno proběhl průzkum na toto téma a vyplynulo z něj, že nejčastěji řešíme velikost stydkých pysků, menstruaci a s ní spojené křeče, výtok z pochvy, ale i strach z porodu.

Když je vám třicet… 

Bojíte se změn, které může přinést porod, nebo už ho máte za sebou? Díky hormonálním změnám v těhotenství získají velké pysky a klitoris tmavší barvu (ve všech ostatních případech bývá tmavší barva často prvním příznakem cukrovky, a tedy i důvodem návštěvy lékaře). Děloha se postupně zvětší do několikanásobné velikosti, ale v průběhu šestinedělí se pak zase vrátí do svého původního stavu před těhotenstvím.

V západní Evropě v současnosti podstoupí 30 procent žen císařský řez, což může vést k tomu, že vagina je velkých změn během porodu ušetřena. Na druhou stranu je tu ale jizva na břiše, která může případně způsobit komplikace. Ženy, které rodí klasickým způsobem, se však nemusejí změn vaginy obávat. Naštěstí je jen mýtus, že tento orgán po porodu zůstane větší. Samozřejmě se musí roztáhnout, aby se dítě dostalo na svět, ale pak se zase vrátí do své původní velikosti.

Některé ženy může v tomto věku zaskočit pocit nedostatečného zvlhčení vaginy, což může být následkem užívání antikoncepce. Jde o problém, který můžete úspěšně řešit se svým gynekologem.                                                         

Když je vám čtyřicet…

I když se v tomto věku rapidně snižuje pravděpodobnost otěhotnění, menstruace ještě přetrvává. Cyklus však může být také kratší a pozitivní je, že u mnoha žen vymizí menstruační bolesti. Odborníci často doporučují ženám po čtyřicítce provádět Kegelovy cviky, které vedou k posílení svalů pánevního dna a účinně pomáhají bojovat i proti inkontinenci. Z fyziologického hlediska je vagina mírně nakloněná, čehož si možná všimnete, když si do ní vkládáte menstruační tampony. V každém případě se úhel vaginy trochu zmenší, což může mít za následek, že budete mít během pohlavního styku trochu jiné pocity. S tím souvisí další dobrá zpráva, kterou byste měla vědět. Většina žen po čtyřicítce dosahuje svého sexuálního vrcholu.  Obvykle pak přijmou a milují své tělo a často také umí říci ne, když je třeba.

Když je vám padesát a víc…

V tomto věku přichází menopauza, která souvisí opět s hormonálními změnami a zasahuje do mnoha oblastí života každé ženy. Pokud jde o vaginu, mnoho žen pociťuje občas nepříjemnou suchost, která je výsledkem snížené produkce estrogenu a souvisí se stárnutím. Existuje však řešení v podobě hormonální terapie. Pokud jde o sexuální styk, dá se nedostatečné zvlhčení vaginy řešit pomocí lubrikantů. Nedávné studie potvrdily, že ženy, které mají po padesátce sex, jsou mnohem zdravější a v lepší kondici, než ženy, které se sexuálních aktivit vzdaly.

Ať už jste v jakémkoliv věku, je samozřejmé, že postarat se o zdraví a štěstí své vaginy je důležitá věc, protože to rozhodně ovlivní kvalitu vašeho života. 

Tipy pro každý věk:

  • Neobávejte se, že by vaše vagina byla při sexuálním styku příliš těsná a krátká. Během sexu se přirozeně rozšíří.
  • Podle světové zdravotnické organizace WHO byste měla alespoň jednou ročně podstoupit vyšetření PAP-smear, stěr, který sleduje zhoubné změny na děložním čípku (pokud jste v minulosti měla jakékoliv problémy, pak ještě častěji).
  • Pokud jde o hygienu, vagina má samočisticí schopnosti, není třeba ji tedy mýt častěji než jiné části těla.
  • Neexistuje nic jako ideální a dokonalá vagina: každý ženský pohlavní orgán je jiný a dokonalý svým způsobem: to hlavní je být sama se sebou spokojená!
0 komentářů