Výsledek vyhledávání

Depilace je vaše volba

Mnoho žen řeší vzhled intimních partií a touží se zbavit přebytečných chloupků. Depilace přitom není vynález poslední doby. Je dokázáno, že ženy se toužily zbavit ochlupení před tisíci lety stejně jako dnes; jediný rozdíl je v tom, proč to dělaly.


Je jasné, že v době kamenné měli na těle lidé víc ochlupení, než je tomu teď. Tehdy to samozřejmě tolik neřešili, a pokud se chtěli zbavit dlouhých vlasů a chlupů, bylo to z čistě praktických důvodů, totiž, aby je tolik neobtěžovaly vši. Porost na těle měl ve studeném počastí ale samozřejmě i své výhody. Přeci jen trochu zahřál. Není divu, že prvními ženami, které se začaly depilovat, byly starověké Egypťanky. Používaly k tomu včelí vosk nebo rozpuštěný cukr a odstraňovaly jej s pomocí kusu látky.

Depilace ženám ale žádné zvláštní potěšení nepřinášela. Hladká pokožka byla znakem bohatství a společenského statusu, takže aristokratická žena si nemohla dovolit být zarostlá. To samé platilo pro řecké a římské ženy, i v antice se ochlupení považovalo za projev barbarství. Někteří historici sice tvrdí, že své genitálie zbavovaly ochlupení jen prostitutky, ale další zastávají názor, že kdyby to byla skutečně pravda, proč by starověcí Řekové tvořili obrazy a sochy svých bohyň bez ochlupení. Všechno se změnilo ve středověku. Šlechta i poddaní se – stejně jako v dávných časech – nestarali o to, co „tam dole“ nosí. Sexualita byla stejně hříchem, tak proč by někoho mělo zajímat ochlupení? Existovala jen jedna výjimka: vši. Pak nebylo na vybranou, na řadu přišla břitva a ochlupení šlo pryč.

Renesance v odstraňování ochlupení u žen přišla s vládou anglické královny Alžběty I. Ženy tehdy nebyly jiné, chtěly vypadat jako jejich ikony, a koho jiného si vybrat než mocnou královnu. Alžběta si však neholila nohy ani vaginu, ale své obočí. Toužila totiž, aby její čelo vypadalo větší. Jejího příkladu následovaly stovky šlechtičen, ale žádná další část těla se neholila do roku 1760, kdy francouzský holič Jacques Perret vynalezl předchůdce moderního holicího strojku. Ten byl však většinou využíván muži.

Velký průlom přišel o sto let později, kdy americký podnikatel King Camp Gillette vynalezl bezpečný holicí strojek. I tak uplynulo dalších 30 let, než se objevily první holicí strojky pro ženy, což bylo v roce 1915. A byly určené striktně jen pro holení podpaží. Ale čas běžel, šaty se zkracovaly a dámské strojky začaly být vyhledávané. S objevem nylonových punčoch se začaly holit nohy a pak, jako atomová bomba, přišly bikiny. Jednou provždy bylo rozhodnuto: ochlupení musí jít pryč!

Tak takto odstartovala móda holení genitálií a nemohla být svržena ani érou hippies v 60. a 70. letech. Posedlost porno filmy v 90. letech navíc ženy utvrdila v tom, že jakékoli ochlupení na těle je nežádoucí. A poslední trendy? Možná vám neuniklo, že stále více modelek se na přehlídkových molech a v časopisech objevuje se zarostlými intimními partiemi s poselstvím, že skutečná krása pochází z přirozenosti.

To nejlepší na současnosti je možnost volby: vy rozhodujete, co chcete. Pokud máte chuť, oholte se. Možností, jak se zbavit nežádoucích chloupků je spousta. A když se vám to nebude líbit a budete chtít být přirozená, i to je správné. Každému to totiž může být jedno. Důležité je být vždy sama sebou a cítit se dobře ve svém vlastním těle.

0 komentářů